Cellulit – jak sobie z nim radzić?

Nazywany wielkim utrapieniem, bolączką i problemem – tak właśnie przedstawia się cellulit, czyli zaburzenia w budowie tkanki tłuszczowej w obrębie skóry.

Grudki i nierówności przypominają skórkę pomarańczową, co tworzy nieestetyczny defekt. Rzadko kiedy jest on bolesny. Cellulit nie zagraża zdrowiu i nie jest definiowany jako choroba.

Cellulit – skąd się bierze?
Szacuje się, że nawet co trzecia Polka może borykać się z cellulitem. To powszechna przypadłość, której najczęstszym źródłem jest gospodarka hormonalna, a konkretniej – estrogeny (żeńskie hormony płciowe). Ze względu na to – bardzo rzadko cellulit dosięga mężczyzn (według szacunków, tylko 2% zdiagnozowanych przypadków dotyczy płci męskiej).

Cellulit jest defektem dosyć charakterystycznym również dla osób borykających się z nadwagą i otyłością. Dlatego też, bardzo często jego występowanie kojarzone jest z niewłaściwym odżywianiem oraz siedzącym trybem życia.

Ponadto, tzw. skórka pomarańczowa pojawiać się może również na skutek noszenia zbyt obcisłych ubrań (powodujących ucisk na układ krwionośny).

Cellulit – formy profilaktyki
Kobiety świadome zagrożenia jakim jest cellulit pragną się go ustrzec. Profilaktyka jest banalna i mówiąc w skrócie – polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Należy bezwzględnie zadbać o:

  • Zdrową, zbilansowaną, pełnowartościową dietę.
  • Codzienną dawkę aktywności fizycznej.
  • Niestosowanie używek.
  • Codzienną pielęgnację skóry szczególnie narażonej na występowanie cellulitu (okolice pośladków, ud)

Cellulit – jak sobie z nim radzić?
Kiedy cellulit już się pojawi nasze pole manewru jest nieco mniejsze. Wyeliminować problem poprzez zmianę trybu życia jest bardzo trudno. Trzeba dodatkowo zastosować rozmaite zabiegi. Na szczęście, wiele z nich przeprowadzić można w domu, a mianowicie:

  • Peelingi z fusów kawy
  • Naprzemienne prysznice
  • Maseczki z awokado

Ponadto, jeśli liczymy na natychmiastowy efekt możemy skorzystać z kosztownych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną: mezoterapii igłowej lub mikrodermabrazji.

Dodaj komentarz