Jak pozbyć się uciążliwego trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która jest prawdziwą zmorą nastolatków. Uciążliwe pryszcze, grudki i zaskórniki pojawiają się bowiem na twarzy, co stanowi bardzo poważny defekt urody.

Trądzik młodzieńczy – jak się objawia?
Objawami trądziku młodzieńczego są różnego rodzaju wykwity skórne: zaskórniki, grudki i krosty. Zwykle pojawiają się w okolicach policzków, szyi, na plecach oraz czole. Tworzą niezwykle nieestetyczny defekt, który ma ogromny wpływ na samoocenę i pewność siebie.

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która zwykle nie jest bolesna. Jednak mimo tego, potrafi doprowadzić do łez. Mało tego, niekiedy może stanowić nawet przyczynę zaburzeń depresyjnych!

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?
Występowanie trądziku młodzieńczego uwarunkowane jest przez szereg różnych czynników. Przede wszystkim, wpływ na pojawiające się zmiany mają zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Doprowadzają one między innymi do nadmiernej produkcji łoju. Łój zatyka kanały wyjściowe i doprowadza do powstawania małych zaskórników. Te z kolei stanowią doskonałe warunki dla rozwoju stanu zapalnego.

Ponadto, trądzik młodzieńczy może być uwarunkowany przez prowadzenie niezdrowego trybu życia, a mianowicie: niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.

Do występowania trądziku przyczyniać się może także niewłaściwa pielęgnacja skóry: niedostateczna higiena lub dobór złych kosmetyków.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?
Leczenie trądziku młodzieńczego to proces, który w głównej mierze zależny jest od poziomu zaawansowania oraz przyczyny występowania dolegliwości.

Obecnie medycyna oferuje co najmniej kilkanaście różnych rozwiązań. Począwszy od zabiegów medycyny estetycznej, poprzez leczenie hormonalne, a skończywszy na leczeniu farmakologicznym.

Najczęściej stosowane są preparaty do stosowania miejscowego i doustnego. W leczeniu tego typu wykorzystuje się między innymi środki przeciwzapalne, antybakteryjne, złuszczające naskórek, antybiotyki oraz retinoidy.

Leczeniem trądziku zajmuje się dermatolog. Konsultacja z nim nie jest konieczna, ale niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Dodaj komentarz