Rozstępy – jak z nimi walczyć?

Rozstępy to defekt skórny, który objawia się poprzez tzw. „pęknięcia” na skórze o czerwonym lub różowym zabarwieniu. Po pewnym czasie (w przypadku braku leczenia) zabliźniają się, zmieniając kolor na biały lub bladoróżowy.

Rozstępy – przyczyny występowania

Za występowanie rozstępów odpowiedzialne są włókna kolagenowe i ich wytrzymałość na wszelkiego rodzaju naprężenia skórne. W momencie kiedy skóra nie jest w najlepszej kondycji i dochodzi do nagłego wzrostu masu ciała (powodującego napięcia na skórze) może przejść do przerwania włókien kolagenowego, co skutkuje rozstępami.

Rozstępy to zjawisko bardzo powszechne u kobiet w ciąży, kulturystów oraz jednostek borykających się z nadwagą. Jak nietrudno wywnioskować – pojawiają się wszędzie tam, gdzie skóra poddawana jest nienaturalnym napięciom. Znacznie rzadziej pojawiają się u osób u których waga jest poprawna, wówczas przyczyna może mieć podłoże hormonalne lub być wynikiem braku prawidłowego odżywiania skóry (niedobory mineralne).

Ponadto, należy wspomnieć, że u kobiet w ciąży dochodzi do specyficznego procesu – nadmiernej pracy kory nadnerczy, która produkuje kortyzol mający negatywny wpływ na kolagen.

Rozstępy – jak zapobiec?

Rozstępom zapobiegać można poprzez prawidłowe odżywianie skóry – zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz.

Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin sprawi, że skóra będzie w optymalnej kondycji, a włókna kolagenowe i elastyna posiadać będą odpowiednią wytrzymałość na naprężenia.

Rozstępy – jak usuwać?

W momencie kiedy na Twoim ciele pojawiły się rozstępy – nie musisz się wcale z tym godzić. Można je bowiem skutecznie usunąć. Medycyna oferuje kilka rozwiązań, a zdecydowanie najpopularniejszym są preparaty w formie kremów. Niestety, nie gwarantują 100% skuteczności.

Alternatywnym, znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabiegów medycyny estetycznej, takich jak: mezoterapia, mikrodermabrazja, cryolift, system TMT. Ich koszt (seria zabiegów) oscyluje w granicach 1500zł.

Dodaj komentarz