Co na chrapanie u mężczyzn?

Chrapanie to problem, który bardzo często jest lekceważony. Ta dolegliwość może doprowadzić nawet do wystąpienia bezdechu sennego. Zdecydowanie częściej z chrapaniem borykają się mężczyźni. U kobiet ta przypadłość występuje znacznie rzadziej.

Co na chrapanie u mężczyzn?

Według statystyk, chrapanie to dolegliwość z którą boryka się prawie 40% polskiego społeczeństwa. Lwia część z tej grupy to Panowie.

Konsekwencje nieleczenia chrapania mogą mieć tragiczne skutki. Wspomniany wyżej bezdech senny może doprowadzić do:

  • arytmii
  • nadciśnienia
  • przerostu prawej komory
  • zawału

Ponadto, regularnie występujące bezdechy senne mogą przyczyniać się do ogólnego przemęczenia organizmu.

Jak leczyć chrapanie u mężczyzn?

W pierwszej kolejności powinieneś zmienić pozycję snu. Jeśli śpisz na wznak, to problem może się pogłębiać. Najlepsza na chrapanie jest pozycja boczna, gdyż nie ogranicza kanłu nosogardła i nie cieśni gardła, a sam język opada ku dołowi.

W przypadku gdy chrapanie to dolegliwość sporadyczna, to być może wywoływana jest infekcjami ograniczającymi drogi oddechowe. Katar i kaszel stanowią bardzo częstą przyczynę chrapania.

Ograniczyć chrapanie można również poprzez odpowiednią, zdrową dietę. Chrapanie znacznie częściej dotyka osoby otyłe, aniżeli zgrabne. Zrezygnuj z fast-foodów, słodyczy i innych wysokokalorycznych produktów.

W dużym stopniu do chrapania przyczyniają się używki – alkohol i papierosy mogą potęgować problem. Nikotyna, która znajduje się w papierosach powoduje, że ślina zalega w tchawicy i krtanii. Z kolei alkohol doprowadza do zwiotczenia mięśni gardła.

Pragnąc poprawić komfort snu, warto także odpowiednio przygotować sypialnię. Wygodny materac, odpowiednia poduszka oraz wywietrzone przed snem pomieszczenie może poprawić komfort snu i zapobiec chrapaniu.

W leczeniu chrapania można stosować środki miejscowe (spraye i żele aplikowane do nosa) oraz suplementy diet w postaci tabletek i kapsułek.

Dodaj komentarz