Menopauza – jak nie przytyć?

Menopauza – okres w życiu każdej kobiety, który rozpoczyna się w momencie ostatniej miesiączki i trwa nieprzerwanie przez cztery lata. Jednym z jego objawów jest nadmierne przybieranie na wadze.

Męczliwość połączona z rozdrażnieniem i zachciankami sprawia, że po kilku latach szczupłe, zgrabne kobiety są nie do poznania. Jak pokazują liczne przypadki – wzrosty wagi mogą być naprawdę duże i sięgać nawet kilkudziesięciu kilogramów. Oczywiście nadwagi można uniknąć. Odpowiedni tryb życia może sprawić, że menopauza pod tym względem praktycznie będzie nieodczuwalna. Jak tego dokonać? O tym w dalszej części tego artykułu.

Kontroluj to co jesz, czyli o diecie przy menopauzie

Jeśli Twój organizm nie wykazywał wcześniej ponadprzeciętnych tendecji do tycia, to wystarczy kontrolować ilość oraz jakość spożywanego jedzenia. W przypadku, gdy tkanka tłuszczowa odkłada się z większą łatwością warto zadbać o specjalny jadłospis na ten szczególny okres.

Co jeść?

W wielkim skrócie – dieta w okresie menopauzy powinna być oparta na: pełnowartościowych białkach, węglowodanach złożonych i zdrowych tłuszczach. Ponadto, organizmowi należy dostarczać odpowiednia ilość wody (sugerujemy 2-3 litry dziennie), tak by wypłukiwanie z toksyn zachodziło bez przerwy.

Czego nie jeść?

Okres menopauzy to ciągłe zachcianki. Pokus jest sporo, te których musisz unikać w szczególności to: słodycze, fast-foody, dania smażone na głębokim oleju. Ponadto, warto zrezygnować ze słodkich soków (dużo cukrów) i napojów gazowanych (cola itd).

Prowadź aktywny tryb życia

Podczas menopauzy uczucie zmęczenia jest nieodłącznym towarzyszem. Lenistwo jest na tyle silne, że trzeba się zmuszać do jakiejkolwiek aktywności. Niekoniecznie musi to być szalenie intensywna aktywność. W wielu przypadkach wystarczą spacery, nordic walking czy rekreacyjna jazda na rowerze.

Pamiętaj: Zdecydowanie łatwiej zapobiegać otyłości, niż ją leczyć, dlatego należy możliwie szybko reagować na skoki wagi i podejmować trudy odchudzania/utrzymania wagi jak najszybciej.

Dodaj komentarz